تعمیر دستگاه اسیلوسکوپ

تعمیر دستگاه اسیلوسکوپ

تعمیر دستگاه اسیلوسکوپ تعمیر تخصصی انواع اسکوپ ها و انواع نوسان سنج های دیجیتال در کلینیک تخصصی تعمیرات الکترونیک دیجی برد

اسیلوسکوپ

نوسان نگار یا اسیلوسکوپ (به انگلیسی: Oscilloscope) دستگاهی الکترونیکی برای مشاهده شکل موج سیگنال‌ها (ولتاژ) است.این دستگاه به‌طور گسترده‌ای توسط مهندسان برق، پژوهشگران و تعمیرکاران در کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود.

در اسیلوسکوپ، دامنه ی سیگنال در نموداری دوبُعدی نمایش داده می‌شود که محور افقی، زمان و محور عمودی، مقدار ولتاژ است. از اسیلوسکوپ برای نمایش دقیق شکل موج استفاده می‌شود. علاوه بر دامنه، اندازه‌گیری دیگر پارامترهای سیگنال مانند عرض پالس، دوره تناوب و فاصله زمانی دو رویداد در سیگنال (مانند وقوع دو پیک) نیز بر روی نمایش گر اسیلوسکوپ ممکن است.

در گذشته‌های دور، عموماً دستگاه‌های اندازه‌گیری بر اساس اِعمال نیروی مکانیکی یا حرارتی که موجب انحراف عقربه دستگاه می‌شدند کار می‌کردند. اما با توجه به اینرسی و اصطکاک، معمولاً این ابزارها نمی‌توانستند تغییرات سریع ولتاژ را نمایش دهند. با اختراع لامپ اشعه کاتدی و با توجه به وزن بسیار ناچیز پرتو کاتدی (اشعه الکترونی) درون این لامپ‌ها، امکان نشان دادن یک متغیر ولتاژی بر حسب زمان فراهم شد و اسیلوسکوپ اولین وسیله‌ای بود که از این امکان بهره‌مند شد.

مانند دیگر دستگاه‌های اندازه‌گیری، اسیلوسکوپ هم دو نوع آنالوگ و دیجیتال دارد. صرف‌نظر از برخی اصول عملکرد و کاربرد مشترک، این دو نوع اسیلوسکوپ تفاوت‌های عمده‌ای در ساختار و عملکرد دارند. اسیلوسکوپ‌ آنالوگ کم‌کم جای خود را به اسیلوسکوپ‌ دیجیتال داده است که قابلیت‌های بیشتر و متنوع‌تری دارد؛ اسیلوسکوپ‌ آنالوگ، بزرگ، سنگین و به سختی قابل حمل است که ناشی از لامپ اشعه کاتدی به‌کاررفته در آن است. در مقابل، اسیلوسکوپ‌ دیجیتال به مراتب کوچک‌تر و سبک‌تر بوده و صفحه نمایش ال‌سی‌دی (LCD) رنگی همراه با قابلیت کنترل عملکرد اسیلوسکوپ با لمس صفحه نمایش (در مدل‌های پیشرفته‌تر) دارد. از سوی دیگر، اسیلوسکوپ دیجیتال به علت بهره‌مندی از پردازش سیگنال دیجیتال، دارای برخی قابلیت‌ها مانند اجرای عملیات ریاضی و پردازشی روی سیگنال‌هاست که تقریباً در اسیلوسکوپ‌ آنالوگ غیرممکن است.

اسیلوسکوپ‌ می‌تواند بسته به قابلیت‌هایش، دو (یا چند) شکل موج را بر حسب زمان روی صفحه اسیلوسکوپ نمایش دهد. از سوی دیگر، اسیلوسکوپ‌ هایی که دست کم دو کانال دارند (چه آنالوگ و چه دیجیتال)، می‌توانند سیگنال اِعمال‌شده به یک کانال را بر حسب سیگنال اعمال‌شده به کانال دیگر نمایش دهند. در واقع با این کار، زمان در نمایش دو سیگنال حذف می‌شود. به نتیجه این کار، منحنی‌های لیساژو (Lissajous patterns) می‌گویند

مشکلات عمده ی دستگاه اسیلوسکوپ

  • خاموش کامل است

  • خرابی قسمت پاور

  • ال سی دی خاموش یا کم رنگ است

  • دکمه ها و ولوم ها کار نمی‌کنند

  • مقادیر نمایش داده شده اشتباه است

  • ابزار های مختلف دستگاه از کار افتاده‌اند

  • سیستم عامل دستگاه بالا نمی آید

تعمیر دستگاه اسیلوسکوپ تنها یکی از نمونه دستگاه های تعمیر شده توسط  مرکز تخصصی تعمیرات الکترونیک دیجی برد است ، متخصصین ما آماده ی دریافت ، عیب یابی و تعمیر تمامی قطعات الکترونیکی صنعتی شما هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *