تعمیر  ۴WD فورویل درایو کیا سورنتو

تعمیر  ۴WD فورویل درایو کیا سورنتو

تعمیر  ۴WD فورویل درایو کیا سورنتو تعمیر تمامی یونیت های خودروهای چهار چرخ فعال تعمیر و عیب یابی یونیت های خودروهای روز دنیا در کلینیک  تخصصی الکترونیک دیجی برد

۴WD فورویل درایو چیست؟

در خودروهای  ۴WD نیروی موتور به جعبه انتقال (Transfer Case) منتقل می‌شود. وظیفه اصلی جعبه انتقال توزیع توان بین اکسل های جلو و عقب است.در داخل این جعبه انتقال مجموعه‌ای از چرخ دنده مانند گیربکس وجود دارد. هنگامی که توان توسط این جعبه تقسیم می‌شود، به شما ضمانت می‌کند که هر چرخی با سرعت برابر در حال گردش است. این برابر بودن سرعت های دورانی چرخ‌ها مشکل بزرگی هنگام دور زدن خودرو ایجاد می‌کند.همان طور که می‌دانید در هنگام پیچیدن در یک پیچ، تایر داخلی سرعت کمتری نسبت به تایر بیرونی دارد. قفل بودن دیفرانسیل در اصطلاح باعث می‌شود دور زدن خودرو با شعاع بیشتری انجام شود و یقیناً خطر آفرین می‌باشد.در سیستم‌های جدید ۴WD شما می‌توانید خودتان سیستم را به صورت الکترونیکی فعال و غیرفعال کنید. البته در مدلهای کمی قدیمی تر شما می‌بایست این کار را به وسیله دنده اضافی کنار دنده اصلی انجام می‌دادید.در سیستم‌های الکتریکی معمولاً حالت Low وجود دارد که به معنای قفل شدن دیفرانسیل و تقسیم نیروی مساوی بین دو چرخ طرفین است. همچنین حالت High نیز وجود دارد که در اصطلاح کنترل لغزش نیز گفته می‌شود. در این حالت مشکل قفل شدن دیفرانسیل وجود ندارد. در این حالت خودرو می‌تواند تا سرعت ۶۰ مایل بر ساعت حرکت کند.

مزایای ۴WD فورویل درایو:

نیروی جلوبرنده عالی در خارج از جاده ‌ Off-road

می‌تواند غیرفعال شود تا در مصرف سوخت صرفه‌جویی کند

تکنولوژی قوی و اثبات‌شده

معایب ۴WD فورویل درایو:

اضافه کردن وزن و پیچیدگی به خودرو

نمی‌توان از این سیستم در تمامی شرایط استفاده کرد

هزینه بیشتر نسبت به خودرو تک دیفرانسیل

معرفی کیا سورنتو (Kia Sorento):

خودرویی است که از سال ۲۰۰۲ تاکنون تولید شده‌است. از سورنتو تاکنون ۳ نسل به بازار عرضه شده‌است:

  • نسل اول سورنتو تولید ۲۰۰۲–۲۰۰۹ که در کره شمالی Pyeonghwa Ppeokkuggi 2405 نامیده می‌شود.
  • نسل دوم کیا سورنتو که در بازار ایران نیز وجود دارد تولید ۲۰۰۹–۲۰۱۴ می‌باشد. این خودرو در کره و چین با نام کیا سورنتو آر (Kia Sorento R) نامیده می‌شود.
  • نسل سوم کیا سورنتو تولید ۲۰۱۴ تاکنون

کیا سورنتو یک شاسی بلند سایز متوسط می باشد که در دو نوع ۵ و ۷ سرنشین عرضه می گردد و به همان خوبی در ۵ مدل و ورژن پیکربندی شده است: L ، Lx ، EX ، SX و SX-L. موتور پایه با ظرفیت ۲.۴ لیتر، ۴ سیلندر، به صورت استاندارد در مدل های L و LX قرار داده شده است. موتور ۳.۳ لیتر V6 به صورت انتخابی در LX و به صورت استاندارد در SX و یکی از دو موتور موجود در مدل های EX و SX-L می باشد. موتور موجود دیگر، موتور جدید ۲ لیتر توربو شارژ ۴ سیلندر می باشد.  توجه داشته باشید که همه سورنتو های مجهز V6 با ۷ سرنشین عرضه می شوند، در حالی که همه سورنتوهای توربو و پایه L 5 سرنشین هستند. خودروی ۴ سیلندر LX هم می تواند در این دسته قرار گیرد. سیستم انتقال قدرت دو دیفرانسیل در تمام مدل ها قرار گرفته است و حتی مدل بسیار ساده و پایه نیز با امکانات زیادی عرضه می گردد.

مشکلات احتمالی یونیت ۴WD فورویل درایو کیا سورنتو

  • یونیت خاموش شده

  • چراغ فورویل درایو چشمک می زند یا روشن شده

  • موتور یا شیر برقی فعال کننده فورویل عمل نمی کند

  • کلید ۴WD عمل نمی کند

  • یونیت اروری دارد که رفع نمی شود

  • دیاگ به یونیت متصل نمی شود

  • و…

تعمیر  ۴WD فورویل درایو کیا سورنتو:

۹۵۴۴۷-۳B000

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *