تعمیر درایو موتور رستوران گردان برج میلاد

تعمیر درایو موتور رستوران گردان برج میلاد

تعمیر درایو موتور رستوران گردان برج میلاد تهران  و انواع درایو ها و اینورتر های صنعتی در کلینیک تخصصی تعمیرات الکترونیکی دیجی برد

درایو موتور چیست

اینورتر یا درایو  AC به دستگاهی گفته می شود که به کمک آن می توان سرعت یک موتور AC سه فاز را کنترل کرد بدون آنکه قدرت و گشتاور موتور کاهش یابد،اینورتر ها در ظرفیت های مختلف ساخته می‌شوند مثلاً برای یک موتور با توان ۲۰ اسب بخار باید از اینورتر ۲۰ HP استفاده کرد.

بسیاری از مواقع اگر شما  سوال اینورتر چیست؟ را از مردم عادی جامعه بپرسید برای آن پاسخی خواهند داشت،زیرا اینورتر فقط مختص به اتوماسیون صنعتی نبوده بلکه چند سالی است که با واژه اینورتر در کولرهای گازی،یخچال ، ماشین های لباسشویی و همچنین اتومبیل ها سروکار داشته‌ایم.

انواع اینورتر از نظر ورودی کدامند؟

از نظر ورودی اینورتر ها به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می‌گردند، البته خروجی همه آنها سه فاز است.

برای اینورتر های با توان بالای ۳ اسب فقط از ورودی سه فاز استفاده می‌گردد،گاهی شما قصد راه اندازی موتور ۳ فاز را دارید اما در آن قسمت برق ۳ فاز وجود ندارد در این لحظه استفاده از اینورتر جهت تبدیل تک فاز به سه فاز لازم خواهد بود

انواع اینورتر ها از نظر کاربرد کدامند؟

از نظر کاربرد اینورتر ها به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند. برای راه اندازی پمپ ها، فن ها،آسانسور،جرثقیل،نوارهای نقاله ، دستگاههای اکسترودر و… از اینورتر استفاده می‌شود. برای پمپ و فن از اینورتر های با گشتاور متغیر و برای آسانسور و نوار نقاله و جرثقیل از اینورتر با گشتاور ثابت و برای اکسترودر ها از اینورتر با فیدبک PG بهره برداری می‌کنند.

مزایا ی استفاده از اینورتر ها چیست؟

 • کاهش انرژی مصرفی و لذا کاهش هزینه برق
 • کاهش جریان راه اندازی و در نتیجه طولانی شدن عمر موتور
 • امکان تغییر سرعت موتور
 • امکان تغییر جهت حرکت موتور
 • داشتن حفاظت در برابر اضافه بار
 • امکان کار موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است
 • امکان کنترل از راه دور
 • ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور
 • برنامه ریزی کردن حرکت

اینورتر چگونه مصرف برق را کاهش می‌دهد؟

 1. اینورتر به صورت هوشمند میزان بار وارده به موتور را تشخیص داده و متناسب با همان بار، به موتور جریان می‌دهد و این جریان در بسیاری از مواقع از جریان نامی موتور کمتر است.
 2. به دلیل آنکه موتور یک بار ر-اکتیو روی شبکه دارد چنانچه از درایو برای راه اندازی و کنترل موتور استفاده گردد چون درایو دارای یک بانک خازنی می باشد این بار ر-اکتیو را جبران می‌نماید و تنها بار اکتیو را از شبکه برق مصرف می نماید ، بنابراین جریان مصرفی بسیار کاهش می‌یابد .
 3. در بسیاری از کاربرد ها انرژی زیادی برای راه اندازی لازم است موتور انتخاب شده را با توان بالاتری انتخاب می‌کنند بنابراین میزان جریان زیادتری هم در حین کار از شبکه استفاده می‌کند . چنانچه از اینورتر استفاده شود ، اینورتر به صورت کاملا اتوماتیک این جریان را در حین راه اندازی به مقدار لازم افزایش و در حین کار به مقدار لازم کاهش می‌دهد ، بنابراین به طور کلی هزینه برق مصرفی کاهش چشم گیری خواهد داشت.
 4.  در بسیاری از کاربرد ها به هنگام راه اندازی ،موتور جریان بسیار بالایی از شبکه می‌کشد و موجب کاهش ولتاژ شبکه و ایجاد صدماتی به تاسیسات برق رسانی و سایر دستگاهها می‌گردد ، این جریان به ۶ برابر جریان نامی موتور می‌رسد که بسیار نا مطلوب می‌باشد .چنانچه از اینورتر استفاده شود این اضافه جریان بسیار اندک خواهد شد( حداکثر ۰٫۲ برابر ) به عنوان مثال اگر یک موتور با جریان نامی ۱۰ آمپر کار کند در هنگام راه اندازی این جریان به ۶۰ آمپر می‌رسد و در صورت استفاده از اینورتر این جریان حداکثر به ۱۲ آمپر می‌رسد . کاهش جریان موتور به صورت اتوماتیک در هنگامی که بار موتور کم می‌شود . این قابلیت به غیر از کاهش هزینه برق مصرفی موجب افزایش طول عمر مفید موتور خواهد شد .
 5.  امکان استفاده از برق تکفاز ۲۲۰ ولت به جای سه فاز ۳۸۰ ولت برای راه اندازی موتور سه فاز حداکثر با توان ۲٫۲KW  به این معنا که می توان با برق خانگی یک موتور سه فاز را کاملا به صورت عادی راه اندازی نمود.
 6. در پمپ ها و فن ها میزان دبی با سرعت موتور متناسب است، اما توان مصرفی با مکعب سرعت تناسب دارد. مثلاً اگر دور موتور به میزان ۵۰% کاهش یابد آنگاه توان مصرفی لازم ۱۲٫۵% خواهد بود و این به مفهوم ۸۷٫۵% صرفه جویی در انرژی است.

مشکلات عمده ی درایو موتور رستوران گردان

 • خاموش کامل است
 • دور موتور به درستی تنظیم نمی‌شود
 • درایو ارور می دهد
 • درایو هنگام راه اندازی به موتور ضربه می زند
 • مشکل سوختگی قسمت های قدرت

تعمیر درایو موتور رستوران گردان تنها یکی از نمونه های تعمیر شده در مرکز تخصصی تعمیرات الکترونیک دیجی برد است متخصصین ما آماده ی دریافت ، عیب یابی و تعمیر تمامی تجهیزات و قطعات الکترونیکی صنعتی شما هستند

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *